FOB-DECOR Sp. z o.o. pełniący rolę Lidera w ramach konsorcjum we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników, otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 na realizację poniższego projektu.
Tytuł projektu:
„Opracowanie w wyniku prac B+R i wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji oraz produktu w postaci znacząco udoskonalonych zakrywek aluminiowych typu Pilfer Proof do butelek.”
Beneficjenci:
FOB-DECOR Sp. z o.o.
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników
Opis projektu:
Celem projektu jest przeprowadzenie prac rozwojowych przez Lidera konsorcjum – Fob-Decor oraz Konsorcjanta – Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników dotyczących opracowania i wdrożenia technologii produkcji (innowacja procesowa) i zamknięć typu Pilfer Proof (innowacja produktowa) o dużym aspekcie ekologicznym oraz ulepszonej jakości względem obecnej produkcji jak i konkurentów.
Efektem w obszarze innowacji produktowej będzie:
- zwiększenie wytrzymałości na obciążenie punktowe zamknięć,
- ustabilizowanie parametru sił zrywu
Efektem w obszarze innowacji procesowej będzie opracowanie autorskiej technologii UV LED w procesie druku i lakierowania UV LED umożliwiającej:
- zmniejszenie zużycia farby do zadruku
- zmniejszenie zużycia gazu
- zmniejszenie grubości ścianki zakrywki
- zmniejszenie emisji LZO w procesie lakierowania.
Moduł B+R
Moduł B+R podzielony jest na 6 zadań B+R, w ramach realizacji prac rozwojowych:
Zadanie 1 – Fob-Decor – opracowanie technologii UV LED dla druku pobocznicy zamknięć aluminiowych w skali laboratoryjnej, w tym przygotowania materiału poprzez tłoczenie bezolejowe.
Zadanie 2 – IMPiB – opracowanie innowacyjnych wyrobów lakierowych do zadruku w technologii UV LED zamknięć aluminiowych produkowanych w technologii bezolejowej na butelki.
Zadanie 3 i 4 – Fob-Decor – opracowania i budowy pilotażowych, wstępnych testów modułów druku i lakierowania UV LED.
Zadanie 5 – IMPiB – walidacja opracowanych innowacyjnych wyrobów lakierowych do zadruku zamknięć aluminiowych na butelki produkowanych w technologii UV LED.
Zadanie 6 – Fob-Decor – walidacja w warunkach rzeczywistych znacząco udoskonalonych zakrywek typu Pilfer Proof oraz technologii druku i lakierowania UV LED.
Modułu Wdrożenie Innowacji: Moduł Wdrożenie Innowacji posłuży do dalszych prac, których celem będzie wdrożenie wyników prac B+R uzyskanych w Module B+R do własnej działalności produkcyjnej Fob-Decor. Część wdrożeniowa obejmie zakup i instalację wyposażenia produkcyjnego niezbędnego do wdrożenia wyników prac B+R oraz uruchomienie i wprowadzenie do oferty zakrywek o lepszych parametrach.
Grupa docelowa:
Wynik prowadzonych prac jest dedykowany przede wszystkim branży winiarskiej. Korzyścią dla klientów będzie poprawa aspektów ekologicznych produkcji zakrywek, gdyż produkt będzie wytwarzany w sposób zrównoważony. Drugim aspektem są właściwości mechaniczne innowacyjnego produktu (odporność na owalizację oraz ustabilizowanie siły zrywu), których poprawa również jest efektem projektu w zakresie lepszych od rynkowych cech produktu.
Całkowita wartość projektu: 17 859 985,74 PLN
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 7 937 132,08 PLN
